JÕHVI KERGEJÕUSTIKUÕHTU 2023

16. juunil 2023 toimus Heino Lipu staadionil kõrgetasemeline rahvusvaheline Jõhvi kergejõustikuõhtu, kus osalesid Eesti paremate kergejõustiklaste kõrval mitmed maailma tippatleedid. Meeste kettaheites astusid Jõhvi publiku ees võitlustulle valitsev maailmameister ja Teemantliiga liider Kristjan Čeh Sloveeniast ning olümpiavõitja Daniel Stahl Rootsist.

Enam kui kümneaastase pausi järel on Eesti saanud taas õiguse korraldada Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu pronks korraldustasemega (World Athletics Bronze label) staadionivõistlust.

16. juunil 2023 toimus esmakordselt ülemaailmse kontinentaalsarja (World Athletics Continental Tour) raames rahvusvaheline kergejõustikuvõistlus Ida-Virumaal Jõhvis, Heino Lipu staadionil.

Jõhvis toimuv kõrge kategooriaga kergejõustikuõhtu on arvatud Euroopa TOP 50 võistluse hulka, millel osalemine tähendab sportlastele kõrgemaid reitingupunkte pääsuks rahvusvahelistele tiitlivõistlustele. Sama korraldustasemega kergejõustikuvõistlused toimuvad Eesti lähiriikidest ka Soomes, Rootsis, Norras ja Taanis.

2019. aastast muutus Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu (World Athletics – WA) ülemaailmne võistlussüsteem. Pääsu olümpiamängudele ja maailmameistrivõistlustele tagab normitäitmise kõrval kõrge koht ülemaailmses reitingutabelis. WA võistlussüsteemis jaotakse võistlused erinevateks tasemeteks, mis peavad vastama kindlatele kriteeriumitele. Lähtudes uuendatud võistlusüsteemist on Eesti kergejõustikule eluliselt vajalik, et Eesti kergejõustikukalendris olevad võistlused kuuluksid WA võistlussüsteemi võimalikult kõrge korraldustasemega võistlusena. Mida kõrgem on võistluse tase WA ülemaailmses kvalifikatsioonis, seda rohkem on võimalik teenida reitingupunkte ka Eesti kergejõustiklastel kodustel võistlustel. See on eelduseks Eesti kergejõustiku jätkusuutlikkuse tagamiseks rahvusvahelises spordiliikumises ning Eesti kergejõustiklaste esindamise aluseks maailmameistrivõistlustel ja olümpiamängudel.

Heino Lipu mälestusvõistlused:

Jõhvi kergejõustikuõhtu raames toimuvad kuulitõuke- ja kettaheitevõistlus viiakse läbi omaaegse Eesti parima kergejõustiklase, Euroopa parima kuulitõukaja ja mitmevõistleja Heino Lipu mälestuseks.

Heino Lipp sündis 21. juunil 1922, Virumaal Kiviõli lähistel Maidlas (praegune Lüganuse vald). Tegemist on läbi aegade ühe andekama sportlasega, kes Ida-Virumaalt sirgunud.

Tunnustatud kergejõustikuekspertide hinnangul ja edetabelite põhjal oli Heino Lipp 1947. aastal maailma parim kuulitõukaja ja 1948. aastal maailma parim kümnevõistleja. Pärast Heino Lipu liidrikohti on maailma kergejõustikuekspertide koostatud spordialade maailma parimate sportlaste pingeridades eestlastest oma võistlusalal samasuguse hinnangu pälvinud ainult viis Eesti kergejõustiklast: olümpiavõitjana ning maailma edetabelijuhina Jüri Tarmak (1972 kõrgushüppes), Jaak Uudmäe (1980 kolmikhüppes) ja Gerd Kanter (2008 kettaheites), maailma karikavõistluste võitjana Jüri Tamm (1985 vasaraheites) ning olümpiavõitjana ja maailma karikasarja esikohaga Erki Nool (2000 kümnevõistluses).

Aastatel 1946–1951 juhtis Heino Lipp kuulitõukes Euroopa edetabelit, parandades kuuel korral Euroopa tippmarki: 1947. a. 16.72 ja 16.73, 1950. a. 16.93 (kinnitati ametlikult Euroopa rekordina), 1951. a. 16.95 ja 16.98. Lisaks teada faktile, et “kroonimata kuningas” Heino Lipp olnuks peafavoriit kümnevõistluse olümpiavõidule Londonis (1948) ning olümpiamedalisoosik Helsingis (1952), võinuks meie legendaarne atleet võita kuulitõukes Euroopa meistrivõistlustelt kuldmedali nii Oslos (1946) kui ka Brüsselis (1950). Kahjuks sekkus poliitika ja suurt sportlast ei lastud piiri taha võistlema.

Heino Lipu kuulitõuke rekord 16.98 on Eesti kergejõustikuvõistlustel finaalivääriline tulemus tänapäevalgi.